בוטיק יופי המציע מגוון טיפולים ופתרונות בתחום היופי

לפרטים והזמנות:03-7119090

חומצה היאלורונית


חומצה היאלורונית הינה חומר הנוכח באופן טבעי בגוף האדם ונמצא בריכוזים הגבוהים ביותר בנוזלים הנמצאים בעיניים ובמפרקים. החומצה ההיאלורונית הנמצאת בשימוש כתרופה מופקת מכרבולת התרנגול או ע”י חיידקים במעבדה.

אנשים נוטלים חומצה היאלורונית מסיבות שונות הקשורות בבעיות מפרקים, לרבות דלקת פרקים כרונית. במקרים כאלו ניתן ליטול את החומצה בבליעה או בהזרקה ישירה אל המפרק הפגוע, ע”י רופא.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש בחומצה היאלורונית במהלך ניתוחי עיניים מסויימים, כולל הסרת קטרקט, השתלת קרנית ותיקון רשתית קרועה ופגיעות עיניים נוספות. במקרים אלו מוזרקת החומצה ההיאלורונית אל תוך העין במהלך הפרוצדורה כתחליף לנוזלים הטבעיים האובדים במהלך הטיפול.

בחומצה היאלורונית נעשה שימוש גם למילוי ועיבוי שפתיים בטיפול אסתטיקה רפואית. ניתן גם להזריק חומצה היאלורונית לעור לצורך החלמת פצעים, כוויות, כיבים וכאמצעי להוספת לחות.

בנוסף, קיים גם עניין רב בשימוש בחומצה היאלורונית לצורך מניעת תהליכי ההזדקנות ולמעשה החומצה ההיאלורונית משווקת כ”מעיין הנעורים”. יחד עם זאת, אין כל תימוכין לטענות בדבר מניעת תהליכי ההזדקנות בגוף כאשר החומצה ההיאלורונית נלקחת דרך הפה או במריחה על העור.

כיצד חומצה היאלורונית עובדת?

החומצה ההיאלורונית פועלת ככרית הגנה וכחומר סיכוך במפרקים וברקמות אחרות. בנוסף, היא עשויה להשפיע על האופן בו הגוף מגיב לפגיעה.

יעילות ידועה עבור:

קטרקט - הזרקת חומצה היאלורונית לעין יעילה בזמן ניתוח קטרקט המבוצע ע”י מנתח עיניים. פצעים בחלל הפה. חומצה היאלורונית יעילה לטיפול בכיבים בפה במריחה כאשר היא בתצורת ג’ל.

יעילות אפשרית עבור:

הזדקנות העור - קיימים מחקרים המראים כי הזרקת סוג מסוים של חומצה היאלורונית לקמטים בעור הפנים עשויה למזער את הקמטים למשך פרק זמן של כשנה. בנוסף, ייתכן כי הזרקת חומר המכיל חומצה היאלורונית וחומרים הזנה נוספים בנוסחת אנטי אייג’ינג מתקדמת דרך הפה בבליעה, עשויה להקטין את הקמטים ואת נזקי השמש לאחר שימוש רצוף של שלושה חודשים.

דלקת בדרכי השתן - מחקרים מראים כי הזרקת חומצה היאלורונית טהורה או יחד עם חומרים נוספים על בסיס גופרית, ישירות לשלפוחית השתן, עשויה להפחית את מספר הדלקות בדרכי השתן, בנשים הסובלות מדלקות חוזרות בדרכי השתן. מספר מוצרים שנבדקו בהקשר זה הוכיחו יעילות בטיפול בבעיה רפואית זאת.

יעילות בלתי מוכחת עבור:

יובש בריריות העין - מחקרים מוקדמים מצאו כי טפטוף חומצה היאלורונית מסוג מסוים אל העין עשוי להשיג הקלה בטיפול בבעיית יובש בעיניים. פגיעה בעין - קיימים מחקרים המשערים כי חומצה היאלורונית עשויה להועיל בהזרקה אל העין במצב של רשתית פגועה או בפגיעות נוספות בעין. האצת החלמת העור במקרה של פציעות וכוויות - מחקרים מוקדמים הציגו השערות כי משיחת העור בחומצה היאלורונית עשויה להשיג הקלה במקרים של כוויות ופגיעות בעור.

להוכחת ההשערות בדבר יעילות הטיפול בחומצה היאלורונית במקרים המוזכרים לעיל, חסר עדיין מידע.


חומצה היאלורונית תופעות לוואי

חומצה היאלורונית היא כפי הנראה בטוחה לשימוש כאשר היא נלקחת דרך הפה, או במריחה על העור, או בהזרקה, כאשר זאת מבוצעת כראוי. לעיתים רחוקות, חומצה היאלורונית עלולה לגרום לתגובה אלרגית.

צעדי מניעה ואזהרות

היריון והנקה - חומצה היאלורונית הינה כפי הנראה בטוחה כאשר היא מוזרקת במהלכו של היריון. יחד עם זאת, לא קיים מספיק מידע בנוגע לבטיחותה של החומצה ההיאלורונית במקרה של נטילה דרך הפה או במריחה על גבי העור במהלך היריון. אי לכך מומלץ לנשים בהיריון לנקוט משנה זהירות ולהימנע משימושים אלו בתקופה זאת.

חומצה היאלורונית כפי הנראה אינה בטוחה להזרקה במהלך תקופת ההנקה. החוקרים אינם יודעים באם קיימת השפעה של החומצה על חלב האם ומה תוצאותיה של השפעה אפשרית כזאת על פעוטות. אין בנמצא מספיק מידע אמין בנוגע לרמת הבטיחות בנוגע לנטילת חומצה היאלורונית בבליעה או במריחה על העור בזמן הנקה ולכן גם במקרה זה ההמלצה היא לנקוט משנה זהירות ולהימנע משימוש כזה בזמן ההנקה.

תגובות בין תרופתיות

אין בשלב זה כל מידע הנוגע לתגובות בין תרופתיות הקשורות בחומצה היאלורונית.

מינונים

המינונים הבאים נבדקו במהלך מחקרים מדעיים. באמצעות הזרקת חומצה היאלורונית: נחקרו מינונים המוזרקים למפרק הברך במקרים של דלקות מפרקים כרוניות בלבד.


 

טואול - בניית אתרים